İstanbul’dan Kırklareli’ne Karadeniz Kıyıları

Marmara bölgesinin Karadeniz kıyıları, berrak suları ve pırıl pırıl  uzanan kumsallarıyla denize tutkunlarına birçok seçenek sunuyor.

Karadeniz kıyıları, Karadeniz otel, Karadeniz Otel Rezervasyon, Kilyos, Karaburun, Ormanlı, Çinligöz, Kastro, Kıyıköy

KİLYOS

Avrupa Yakası’ndaki Karadeniz kıyılarının en gözdesi kuşkusuz Kilyos . Kilometrelerce uzunluğa sahip  incecik kumuyla meşhur, son yıllarda Boğaziçi Üniversitesinin ‘beach’ i sayesinde daha da rağbet gören nefis bir sahil.

Kilyos plajları çok derin değil. Denizin temiz. Plaj  ince kumlu. Bu özellikleri ile yaz aylarında buraları dolup taşıyor. Bazı noktalarda akıntı riski var. Ancak plajlarda güvenlik üst seviyede. Akıntı riskinin arttığı zamanlarda, deniz hemen boşaltılıyor..

KARABURUN

İstanbul’un Çatalca ilçesine bağlı. Deniz Kilyos’a göre daha dalgalı. Karaburun’da Yürüyüş ve koşu yapabilir ayrıca yamaç paraşütü deneyebilirsiniz. Terkos gölüne veya Durusu’ya gidebilirsiniz. Ayrıca Terkos gölünde kano yapma imkanı da var.
Karadeniz kıyıları, Karadeniz otel, Karadeniz Otel Rezervasyon, Kilyos, Karaburun, Ormanlı, Çinligöz, Kastro, Kıyıköy

OSMANLI

Terkos Gölü’nün batı ucunda yer alan güzel şipşirin bir köy Ormanlı.

Ormanlı Plajı köye beş kilometre mesafede. Plaj yaklaşık iki kilometre uzunluğunda. eniz, genellikle sakin oluyor. Ormanlı Plajı’nın bulunduğu bölge yamaç paraşütü için uygun rüzgâra sahip. Ormanlı köyünün girişindeki köprünün altında balık yapan birkaç mekan var. Gölden tuttukları taze balıkları  pişirip servis yapıyorlar.

ÇİLİNGÖZ

İstanbul’un Çatalca ilçesine bağlı.

Burası aynı zamanda bir tabiat parkı Park 17.75 hektarlık bir alanı kaplamakta.80 metre genişliğinde, ince kumlu bir plaja sahip.

Çilingoz Tabiat Parkı‘nın hemen yanından Çilingoz Deresi geçiyor ve bu kısımda oluşan gölet alanının etrafında sazlıklar var

Çilingoz‘a gittiğinizde denizormangöl ve sazlık manzarasını bir arada görmek mümkün.

 

Bu arada Çilingoz’da yemek yiyebileceğiniz bir restoranla alışveriş yapabileceğiniz bir market de var.

Poliçe Koyu, Karadeniz kıyıları, Karadeniz otel, Karadeniz Otel Rezervasyon, Kilyos, Karaburun, Ormanlı, Çinligöz, Kastro, Kıyıköy

KASTRO

Tekirdağ’ın Karadeniz’e açılan tek kıyısı olan Kastro yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. . Burası da tabiat parkı . Oldukça uzun bir kumsala ve incecik kumlara sahip. Denizle birleşen dere kenarında kamp kurulabilir,  ormanda güzel yürüyüşler yapılabilir.

KIYIKÖY

KıyıköyKırklareli’nin Vize ilçesine bağlı. Küçük tatlı balıkçı tekneleriyle minik bir sahil kasabası. Kıyıköy de tıpkı Ağva gibi iki dere arasında yer alan köylerden biri. Hatta kırmızı tuğlalı surları, ahşap ve taştan yapılmış Rum evleriyle neredeyse bir Orta Çağ kasabasıKıyıköy çevresinde kamp yapabileceğiniz çok sayıda seçenek var, bunlardan biri de sahilin yanı başında çadırlar için ayrılmış kısım. Deniz tatili arayışında olanlar için oldukça iyi bir tercih.