Uçak Biletinizi İnternet Üzerinden Alırken Dikkat Edecekleriniz

Uçak Biletinizi İnternet Üzerinden Alırken Dikkat Edecekleriniz

Gelişen bilgi ve yazılım teknolojileri sayesinde, dünyada milyonlarca kullanıcı, uçak ile yapacağı seyahati planlarken, rezervasyon ve biletleme yaparken İnternet üzerinden her türlü bilgiye rahatlıkla ulaşıyor.  Yapmanız gereken seyahat tarih ve yerlerine karar vererek, bir arama başlatmak. Yüzlerce seçenek önünüze seriliveriyor.

Uçuş Bilgileri Nereden Sağlanıyor ?

GDS  Global Distibution System 

Global dağıtım kanalları;  ulaşım ve konaklama konusunda hava yolu, rentacar, otel veya diğer ulaşım türlerinin, tarife, fiyat, kullanılabilirlik  bilgileri için oluşturulan dinamik data bankalarıdır.

Bu data bankaları çok yönlü bir ağ oluştururlar.  Hizmet sağlayıcı firmalar,  GDS kanallarına kendi ürünlerinin bilgilerini aktarır.

GDS sistemi ilk kez hava yolu endüstrisi tarafından  müsaitlik ve fiyatları takip etme yöntemi olarak 1960’larda oluşturmuştur. 1970’li yılların ortalarında seyahat acentelerine kendi dahili rezervasyon sistemlerini kurmaya başlayan  GDS’ler B2B elektronik ticaret kullanan dünyanın ilk e-ticaret şirketleri arasında yer almıştır.

Havayolları seyahat acenteleri için rezervasyon sürecini otomatikleştirerek seyahat acentelerinin daha verimli çalışmalarını sağlayabileceklerini ve bu sayede bu acenteleri esasen hava yolunun satış kadrosunun bir uzantısı haline getirebileceklerini fark etmişlerdir. Bugün İnternet seyahat dağıtım sisteminin omurgasını sağlayanlar işbu bu asıl GDS’lerdir.

GDS, Amadeus, Galileo, Sabre, Worldspan

Günümüzde kullanılan ana GDS sistemleri:

  • Amadeus
  • Galileo
  • Sabre
  • Worldspan

GDS ler ortak bir data bankası ile çalışmakla beraber, aktarılan bilgilerde hava yolları ve satış acentesi  nin yaptığı özel anlaşmalar, GDS ile hava yolunun yaptığı özel anlaşmalar ile  bazı parkurlarda değişik fiyatlandırmalar ortaya çıkabilmektedir. Ancak asıl olarak bir uçuşun fiyat ve müsaitlik bilgisi tüm GDS lerde aynıdır, ve tüm dünyadaki İnternet ağına da böyle servis edilir.

Özel anlaşmalar dışında, bu fiyatları etkileyen diğer durumlar şunlardır:

  1. Hava alanı vergileri her ülkenin kendi para birimi ile tanımlıdır, bu vergiler, sorgulama yapılan döviz cinsine çevrilirken kullanılan parity değerleri farklılık gösterebilir.
  2. Rezervasyon ve biletleme için satış kanalları farklı hizmet bedelleri talep edebilirler.

Fiyat farkını yaratan bir başka ve önemli konu da, satış kanallarının fiyatları ilan ederken, hizmet bedelli ya da hizmet bedelsiz olarak çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Hizmet bedelsiz ilan edilen fiyatlar  daha ucuzmuş gibi görünmekle beraber, rezervasyon adımlarını tamamlayıp, satın alma aşamasına geldiğiniz de fiyata eklenmekte, böylece hizmet bedelli fiyat yayınlayan satış kanalları ile aynı seviyeye gelmektedir.

Bu durum,  ne yazık ki bir standarda bağlanamıyor. Tüketiciler içinse yanıltıcı ve zaman kaybettirici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Böyle durumlarla en çok, metasearch yapan, skyscanner.com, momondo.com gibi fiyat karşılaştırma ve yönlendirme sitelerinde karşılaşıyoruz.

Bilet sağlayıcının metasearch sitesine aktardığı fiyatlar hizmet bedelsiz ise, diğerlerinden daha ucuz kalıyor. Oysa ki rezervasyon için ilgili siteye yönlenip, ödeme aşamasına kadar geldiğinizde birden yükselebiliyor.

Bunların dışında, kullanıcı olarak uçak bileti aradığınızda aşağıdaki konulara dikkat etmenizi öneririz.

  1. Birden fazla kişi için arama yapıyor olsanız bile, aramayı her zaman 1 kişi için yapmalısınız. Çünkü uçak fiyatları sınıflara göre ayrıştırılıyor ve aynı uçakta sınıfa göre farklı fiyatlarda koltuklar bulunuyor. Elbetteki ucuz sınıflar daha çabuk tükeniyor. 2 kişilik bir arama yaptığınızda, ucuz sınıftan tek kişilik kontenjan kalmış ise bunu göremiyorsunuz, dolayısı ile bir kişi için daha uygun fiyatlı bilet alma şansınızı kaybediyorsunuz.
  2. Sabah oldukça erken veya gece geç saatlerdeki uçuşların daha ekonomik olacağını bilin.
  3. Hafta ortası uçmak, hafta sonu uçmaya göre daha ucuz olmaktadır.
  4. Ülke içi uçuşlarda en uygun fiyatları yakalama dönemi 21 gün öncesi, yurt dışında ise  Seyahatten 18-28 gün öncesi olmaktadır.

Metasearch Nedir ?

Meta arama (Metasearch), yapılan aramayı,  birçok farklı siteye aynı anda sorup, sonuçları bir araya getirerek kullanıcıya  gösteren,  çeşitli özelliklere göre sıralayan sitelere verilen genel bir isim. Turizm sektöründe de önemli bir rolü bulunan meta arama siteleri kullanıcılara, aradıkları ürünü tedarik eden,pek çok çevrim içi seyahat acentesinin sonuçlarını bularak önemli kazançlar sağlıyor.

Bu durum, hem OTA ( OnlineTravelAgency) olarak da bilinen bu sitelerin hem de seyahat ürünlerinin çok sayıda kullanıcıya ulaşabiliyor olmasını sağlıyor

Özellikle pazarlama için büyük bütçeleri olmayan oteller için son derece önemli bir kanal olma özelliği taşıyor.

www.m-otel.com , yirmibin civarında  Türkiye otellerinin bilgi,resim ve özellikleri ile  OTA fiyatları, doluluk durumlarını karşılaştırmanızı sağlar. Bu sayılarla. Türkiye’de en fazla otel içeren metasearch sitesidir.

 

En iyi 10 çevrimiçi seyahat acentesi

 

TravelObservers.com ‘da yayınlanan makaleye göre

Gezginler, farklı yerler ve hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve seyahatlerini planlamak için online travel agency ( OTA ) ları ile giderek daha çok kullanıyorlar. Bu seyahat acenteleri teknolojileri ile kullanıcıların zaman ve mekandan bağımsız olarak inceleme, araştırma, planlama yapabilmeleri için eşsiz olanaklar ve avantajlar sunuyor. 2017 yılının Nisan ayında Amerika’da yapılan bir anket ile, Amerika’da en çok tercih edilen 10 OTA  şöyle sıralandı.

1.  FlightHub

9.4 / 10


Kanada, merkezli. Kurulduğu zamandan beri dünyanın en iyi OTA acenteleri ve Kanada‘nın en hızlı büyüyen ve en başarılı seyahat şirketlerinden biri haline geldi. Site, kullanıcılarına seyahat ihtiyaçlarını kolayca karşılamaları ve rahat bir şekilde rezervasyon imkanı veriyor.

2.   Priceline

9.2 / 10


ABD merkezli. Priceline, kullanıcılarına oteller, arabalar, uçuşlar, paketler ve turlar  sunar, bunlar için En İyi Fiyat garantisi verir.

3.   Travelocity

9.1 / 10


Expedia tarafından işletilen Travelocity, aynı anda bir uçuş ve otel rezervasyonu yaparken büyük tasarruf sağlıyor.  Travelocity, dünya çapında 400’den fazla havayolu ve 321.000’den fazla otel için rezervasyon olanağı sunuyor.

4.   Justfly

9/10


FlightHub gibi, JustFly ile anlık bir e bileti alabilirsiniz. JustFly, en iyi uçuş biletleri için 440’dan fazla havayolunu arar.  JustFly’de uçuşlar dışında, oteller ve araba var. Güçlü arama motoru, teknolojinin sınırlarını zorlamak ve seyahat araştırması için etkili bir platform olmak için tasarlandı.
 

 

5. Momondo

8.8 / 10


Momondo, çevrim içi en kapsamlı arama motorlarından biri olarak gösterildi. Web sitesinin , renkli tasarım, kullanıcılara uçuş, otel ve araba araması yaparken sunduğu ayrıcalıklı hizmetler ile haklı bir beğeni ve kullanıcı kitlesi yakaladı.
 

6.  Hotwire

8.6 / 10


Hotwire‘i kullanarak uçuşlar, oteller, araba ve tatil yerlerine rezervasyonlar yapabilirsiniz.  Daha büyük avantaj sağlamak için  rezervasyon sırasında bu hizmetleri bir araya getirebilirsiniz. Kuzey Amerika, Avrupa, Latin Amerika ve Asya‘da 173.000’den fazla otel için  arama motorunu kullanabilir , son dakika fırsatlarını  yakalayabilirsiniz.

7.  CheapTickets

8.5 / 10


CheapTickets, Expedia nın bir başka  seyahat web sitesidir.  CheapTickets  fiyat garantisi ve belirli uçuşlar üzerinde CheapCash tanıttı . Ucuz deneyimler. En popüler ve en popüler tatil yerleri ve fırsatları.
 

8.  e-Bookers

8.3 / 10

 
EBookers‘ın uçuşları, otelleri, uçuş + otel ve araba vardır. Travelocity gibi, Yapılacak işlemler ile anında BONUS ve değişik ödüller sunar. EBookers, bir milyondan fazla uçuş, otel ve paket aramalarda bulunur. Çoğu otel rezervasyonunda Fiyat Garantisi ve ücretsiz güncelleme veya iptal hizmeti verir.
 

9.  Kayak

8/10


Priceline Group tarafından işletilen Kayak, oteller, uçuşlar, araba, paket, kiralama ve yolculuklar sunmaktadır. Dünyanın en iyi fiyat karşılaştırmalı sitelerinden biridir.. Kayak‘ın basit tasarımı seyahat planlamasını, etkili ve basit bir deneyim olarak kullanmanızı sağlar.

10.  Bookingbuddy

7.8 / 10

 
Bookingbuddy, bu listede bulunan en basit seyahat web sitelerinden biridir. Her şey tek bir sayfadadır ve aşağı kaydırma ihtiyacını ortadan kaldırır.  Uçuş + Otel rezervasyonu için tasarruf, rezervasyon ücreti, en iyi fiyat garantisi ve son dakika otel fiyatları gibi birçok özel özellik mevcuttur.
 

Online seyahat pazarı : İstatistikler ve Gerçekler

Online seyahat endüstrisi öncelikle seyahat e-ticaret sitelerinden ve inceleme sitelerinden oluşur. Seyahat e-ticaret siteleri, uçuşlar, otel ve araba kiralama gibi seyahat ürünlerinin satışında uzmanlaşmıştır. Bunlar doğrudan ürünü sağlayan sirket olabileceği gibi, farklı tedarikçilerden aldığı ürünleri bir pazaryeri olarak  kendisine ait bir web sitesinde pazarlayan, Online Travel Agency ( OTA ) de olabilir. Pegasus’un flypgs.com sitesi veya Expedia.com gibi. TripAdvisor gibi seyahat inceleme web siteleri, gezginlerin otel, restoran ve diğer seyahat satın alma deneyimlerini çevrimiçi olarak yayınlamasına olanak tanır. Bu şirketler çoğunlukla kendi sitelerindeki reklamlar yoluyla gelir elde etmektedir.

 

Online seyahat  satışları son yıllarda çok  arttı. Hava yolu satışları, otel rezervasyonları ö ve OTA’ların satış değerlerinin 2010 yılına dek 820 milyon Dolara çıkması bekleniyor.

Küresel dünyada,satışlar açısından en büyük  online seyahat acentası Expedia. Ancak, Priceline, kayak.com’u da bünyesine kattığı 2012 yılından bu yana, karşılaştırmalı arama ve yönlendirmedeki başarısı ile online pazara bambaşka bir bakış açısı sunuyor.

Amerika’da 2008^den 2016 yılına kadar seyahat pazarındaki kullanıcı sayısı 40 miyondan 64 milyona yükseldi.

Gezginler ayrıca rezervasyon sırasında seyahat inceleme sitelerine daha fazla güveniyorlar. Seyahat  inceleme ve yorum sitelerinin tercihlerini etkilediğini söyleyen ABD gezginlerinin payı, 2014-2015 yılları arasında yüzde 10 arttı. Bu bağlamda Ekim 2016 itibarıyla, öncelikle bir inceleme sitesi olarak çalışan  işleyen TripAdvisor en yüksek değeri elde etti.

 

 

İstatistik, 2011-2017 yılları arasındaki  çevrimiçi seyahat rezervasyonlarının dünya çapındaki gelirini göstermektedir. 2016 yılında, çevrimiçi seyahat rezervasyonları yoluyla elde edilen gelir 513 milyar ABD Dolarıdır.

 

 

İstatistik, online seyahat pazarının 2016 yılında dönya genelindeki artışlarını göstermektedir. Otellerin online satışları, hava ollarının online satışlarına göre daha fazla büyüme göstermektedir. Bu artışın önümüzdeki yıllarda daha da artacağı öngörülmektedir.

 

2017, 2015 yılının 3 milyon Gerisinde

  

Kültür ve Turizm Bakanlığı, eylül ayında ve yılın 9 aylık diliminde Türkiye’ye gelen ziyaretçi istatistiklerini açıkladı.  Bu verilere göre, eylül ayında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 42.77 oranında artarak 4 milyon 76 bin olarak gerçekleşti. İstatistiklere göre, ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı ayına göre 1.2 milyon artarken, 2015 rakamlarına da yaklaştı.

Ocak-Eylül arasındaki 9 aylık dönemde ise Türkiye‘ye gelen ziyaretçi sayısı ortalama yüzde 28.71 oranında artarak 26 milyon 60 bin oldu. Dokuz aylık ziyaretçi sayısı, geçen yılın 6 milyon üzerine çıkarken, 2015 yılının 3 milyon gerisinde kaldı.

Aynı dönemde Türkiye‘yi ziyaret eden yurt dışındaki Türk vatandaşlarının sayısı ise 4 milyon 457 bin olarak açıklandı. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yaptığı ziyaretler, geçen yılın aynı seviyesinde kaldı.