Uçak Biletinizi İnternet Üzerinden Alırken Dikkat Edecekleriniz

Uçak Biletinizi İnternet Üzerinden Alırken Dikkat Edecekleriniz

Gelişen bilgi ve yazılım teknolojileri sayesinde, dünyada milyonlarca kullanıcı, uçak ile yapacağı seyahati planlarken, rezervasyon ve biletleme yaparken İnternet üzerinden her türlü bilgiye rahatlıkla ulaşıyor.  Yapmanız gereken seyahat tarih ve yerlerine karar vererek, bir arama başlatmak. Yüzlerce seçenek önünüze seriliveriyor.

Uçuş Bilgileri Nereden Sağlanıyor ?

GDS  Global Distibution System 

Global dağıtım kanalları;  ulaşım ve konaklama konusunda hava yolu, rentacar, otel veya diğer ulaşım türlerinin, tarife, fiyat, kullanılabilirlik  bilgileri için oluşturulan dinamik data bankalarıdır.

Bu data bankaları çok yönlü bir ağ oluştururlar.  Hizmet sağlayıcı firmalar,  GDS kanallarına kendi ürünlerinin bilgilerini aktarır.

GDS sistemi ilk kez hava yolu endüstrisi tarafından  müsaitlik ve fiyatları takip etme yöntemi olarak 1960’larda oluşturmuştur. 1970’li yılların ortalarında seyahat acentelerine kendi dahili rezervasyon sistemlerini kurmaya başlayan  GDS’ler B2B elektronik ticaret kullanan dünyanın ilk e-ticaret şirketleri arasında yer almıştır.

Havayolları seyahat acenteleri için rezervasyon sürecini otomatikleştirerek seyahat acentelerinin daha verimli çalışmalarını sağlayabileceklerini ve bu sayede bu acenteleri esasen hava yolunun satış kadrosunun bir uzantısı haline getirebileceklerini fark etmişlerdir. Bugün İnternet seyahat dağıtım sisteminin omurgasını sağlayanlar işbu bu asıl GDS’lerdir.

GDS, Amadeus, Galileo, Sabre, Worldspan

Günümüzde kullanılan ana GDS sistemleri:

  • Amadeus
  • Galileo
  • Sabre
  • Worldspan

GDS ler ortak bir data bankası ile çalışmakla beraber, aktarılan bilgilerde hava yolları ve satış acentesi  nin yaptığı özel anlaşmalar, GDS ile hava yolunun yaptığı özel anlaşmalar ile  bazı parkurlarda değişik fiyatlandırmalar ortaya çıkabilmektedir. Ancak asıl olarak bir uçuşun fiyat ve müsaitlik bilgisi tüm GDS lerde aynıdır, ve tüm dünyadaki İnternet ağına da böyle servis edilir.

Özel anlaşmalar dışında, bu fiyatları etkileyen diğer durumlar şunlardır:

  1. Hava alanı vergileri her ülkenin kendi para birimi ile tanımlıdır, bu vergiler, sorgulama yapılan döviz cinsine çevrilirken kullanılan parity değerleri farklılık gösterebilir.
  2. Rezervasyon ve biletleme için satış kanalları farklı hizmet bedelleri talep edebilirler.

Fiyat farkını yaratan bir başka ve önemli konu da, satış kanallarının fiyatları ilan ederken, hizmet bedelli ya da hizmet bedelsiz olarak çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Hizmet bedelsiz ilan edilen fiyatlar  daha ucuzmuş gibi görünmekle beraber, rezervasyon adımlarını tamamlayıp, satın alma aşamasına geldiğiniz de fiyata eklenmekte, böylece hizmet bedelli fiyat yayınlayan satış kanalları ile aynı seviyeye gelmektedir.

Bu durum,  ne yazık ki bir standarda bağlanamıyor. Tüketiciler içinse yanıltıcı ve zaman kaybettirici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Böyle durumlarla en çok, metasearch yapan, skyscanner.com, momondo.com gibi fiyat karşılaştırma ve yönlendirme sitelerinde karşılaşıyoruz.

Bilet sağlayıcının metasearch sitesine aktardığı fiyatlar hizmet bedelsiz ise, diğerlerinden daha ucuz kalıyor. Oysa ki rezervasyon için ilgili siteye yönlenip, ödeme aşamasına kadar geldiğinizde birden yükselebiliyor.

Bunların dışında, kullanıcı olarak uçak bileti aradığınızda aşağıdaki konulara dikkat etmenizi öneririz.

  1. Birden fazla kişi için arama yapıyor olsanız bile, aramayı her zaman 1 kişi için yapmalısınız. Çünkü uçak fiyatları sınıflara göre ayrıştırılıyor ve aynı uçakta sınıfa göre farklı fiyatlarda koltuklar bulunuyor. Elbetteki ucuz sınıflar daha çabuk tükeniyor. 2 kişilik bir arama yaptığınızda, ucuz sınıftan tek kişilik kontenjan kalmış ise bunu göremiyorsunuz, dolayısı ile bir kişi için daha uygun fiyatlı bilet alma şansınızı kaybediyorsunuz.
  2. Sabah oldukça erken veya gece geç saatlerdeki uçuşların daha ekonomik olacağını bilin.
  3. Hafta ortası uçmak, hafta sonu uçmaya göre daha ucuz olmaktadır.
  4. Ülke içi uçuşlarda en uygun fiyatları yakalama dönemi 21 gün öncesi, yurt dışında ise  Seyahatten 18-28 gün öncesi olmaktadır.