Online seyahat pazarı : İstatistikler ve Gerçekler

Online seyahat endüstrisi öncelikle seyahat e-ticaret sitelerinden ve inceleme sitelerinden oluşur. Seyahat e-ticaret siteleri, uçuşlar, otel ve araba kiralama gibi seyahat ürünlerinin satışında uzmanlaşmıştır. Bunlar doğrudan ürünü sağlayan sirket olabileceği gibi, farklı tedarikçilerden aldığı ürünleri bir pazaryeri olarak  kendisine ait bir web sitesinde pazarlayan, Online Travel Agency ( OTA ) de olabilir. Pegasus’un flypgs.com sitesi veya Expedia.com gibi. TripAdvisor gibi seyahat inceleme web siteleri, gezginlerin otel, restoran ve diğer seyahat satın alma deneyimlerini çevrimiçi olarak yayınlamasına olanak tanır. Bu şirketler çoğunlukla kendi sitelerindeki reklamlar yoluyla gelir elde etmektedir.

 

Online seyahat  satışları son yıllarda çok  arttı. Hava yolu satışları, otel rezervasyonları ö ve OTA’ların satış değerlerinin 2010 yılına dek 820 milyon Dolara çıkması bekleniyor.

Küresel dünyada,satışlar açısından en büyük  online seyahat acentası Expedia. Ancak, Priceline, kayak.com’u da bünyesine kattığı 2012 yılından bu yana, karşılaştırmalı arama ve yönlendirmedeki başarısı ile online pazara bambaşka bir bakış açısı sunuyor.

Amerika’da 2008^den 2016 yılına kadar seyahat pazarındaki kullanıcı sayısı 40 miyondan 64 milyona yükseldi.

Gezginler ayrıca rezervasyon sırasında seyahat inceleme sitelerine daha fazla güveniyorlar. Seyahat  inceleme ve yorum sitelerinin tercihlerini etkilediğini söyleyen ABD gezginlerinin payı, 2014-2015 yılları arasında yüzde 10 arttı. Bu bağlamda Ekim 2016 itibarıyla, öncelikle bir inceleme sitesi olarak çalışan  işleyen TripAdvisor en yüksek değeri elde etti.

 

 

İstatistik, 2011-2017 yılları arasındaki  çevrimiçi seyahat rezervasyonlarının dünya çapındaki gelirini göstermektedir. 2016 yılında, çevrimiçi seyahat rezervasyonları yoluyla elde edilen gelir 513 milyar ABD Dolarıdır.

 

 

İstatistik, online seyahat pazarının 2016 yılında dönya genelindeki artışlarını göstermektedir. Otellerin online satışları, hava ollarının online satışlarına göre daha fazla büyüme göstermektedir. Bu artışın önümüzdeki yıllarda daha da artacağı öngörülmektedir.

 

2017, 2015 yılının 3 milyon Gerisinde

  

Kültür ve Turizm Bakanlığı, eylül ayında ve yılın 9 aylık diliminde Türkiye’ye gelen ziyaretçi istatistiklerini açıkladı.  Bu verilere göre, eylül ayında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 42.77 oranında artarak 4 milyon 76 bin olarak gerçekleşti. İstatistiklere göre, ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı ayına göre 1.2 milyon artarken, 2015 rakamlarına da yaklaştı.

Ocak-Eylül arasındaki 9 aylık dönemde ise Türkiye‘ye gelen ziyaretçi sayısı ortalama yüzde 28.71 oranında artarak 26 milyon 60 bin oldu. Dokuz aylık ziyaretçi sayısı, geçen yılın 6 milyon üzerine çıkarken, 2015 yılının 3 milyon gerisinde kaldı.

Aynı dönemde Türkiye‘yi ziyaret eden yurt dışındaki Türk vatandaşlarının sayısı ise 4 milyon 457 bin olarak açıklandı. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yaptığı ziyaretler, geçen yılın aynı seviyesinde kaldı.